Xρυσές Σφαίρες 2014, Οι Νικητές!

Xρυσές Σφαίρες 2014, Οι Νικητές!

Golden_Globe_winners_2014Το Greek Reporter βρέθηκε στην 71η Τελετή Απονομής των Βραβείων Χρυσές Σφαίρες, στο Hollywood. Οικοδέσποινες της βραδιάς ήταν οι Tina Fey και Amy Poehler. Δείτε τη λίστα των βραβείων και κυρίως, των νικητών!

Καλύτερης Κωμωδίας/ Musical
Nικητής: Οδηγός Διαπλοκής (American Hustle)

Συνυποψήφιοι: Her, Inside Llewyn Davis, Nebraska, The Wolf of Wall Street

Kαλύτερη Δραματική Ταινία
Νικητής: 12 Χρόνια Σκλάβος του Στιβ ΜακΚουίν (12 Υears Slave)
Συνυποψήφιοι: Captain Phillips, Gravity, Philomena, Rush

Καλύτερης Σκηνοθεσίας
Νικητής: Alfonso Cuaron (Gravity)

Συνυποψήφιοι:

Paul Greengrass, Captain Phillips
Steve McQueen, 12 Years a Slave
Alexander Payne, Nebraska
David O. Russell, American Hustle

Καλύτερου Σεναρίου
Νικητής: Spike Jonze (Her)

Συνυποψήφιοι:
Bob Nelson, Nebraska
Jeff Pope/Steve Coogan, Philomena
John Ridley, 12 Years a Slave
Eric Warren Singer, David O. Russell, American Hustle

Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας
Νικητής: The Great Beauty

Συνυποψηφιότητες:

Blue is the Warmest Color
The Hunt
The Past
The Wind Rises

Καλύτερης Ταινίας Animation
Νικητής: FROZEN
Συνυποψηφιότητες: The Croods, Despicable Me 2

Ά Ανδρικού Ρόλου σε Κωμωδία/ Musical

Νικητής: Leonardo DiCaprio, (The Wolf of Wall Street)
Συνυποψήφιοι:

Christian Bale, American Hustle
Bruce Dern, Nebraska
Oscar Isaac, Inside Llewyn Davis
Joaquin Phoenix, Her

Ά Γυναικείου Ρόλου σε Δράμα
Νικήτρια: Cate Blanchett (Blue Jasmine)
Συνυποψήφιες:

Sandra Bullock, Gravity
Judi Dench, Philomena
Emma Thompson, Saving Mr. Banks
Kate Winslet, Labor Day

Ά Ανδρικού Ρόλου σε Δράμα
Νικητής: Matthew McConaughey(Dallas Buyers Club)
Συνυποψήφιοι:

Chiwetel Ejiofor, 12 Years a Slave
Idris Elba, Mandela: Long Walk to Freedom
Tom Hanks, Captain Phillips
Robert Redford, All Is Lost

Ά Γυναικείου Ρόλου σε Κωμωδία/ Musical

Νικήτρια: Amy Adams (American Hustle)
Συνυποψήφιες:

Julie Delpy, Before Midnight
Greta Gerwig, Frances Ha
Julia Louis-Dreyfus, Enough Said
Meryl Streep, August: Osage County

΄Β Γυναικείου Ρόλου
Νικήτρια: Jennifer Lawrence (Τhe Hustle)
Συνυποψήφιες:

Sally Hawkins, Blue Jasmine
Jennifer Lawrence, American Hustle
Lupita Nyong’o, 12 Years a Slave
Julia Roberts, August: Osage County
June Squibb, Nebraska

΄Β Ανδρικού Ρόλου

Νικητής: Jared Leto (Dallas Buyer’s Club)
Συνυποψήφιοι:

Barkhad Abdi, Captain Phillips
Daniel Bruhl, Rush
Bradley Cooper, American Hustle
Michael Fassbender, 12 Years a Slave

Καλύτερης Κωμικής Ηθοποιού

Νικήτρια: Amy Poehler (Parks and Recreation)
Συνυποψήφιες:

Zooey Deschanel, New Girl
Lena Dunham, Girls
Edie Falco, Nurse Jackie
Julia Louis-Dreyfus, Veep

 

΄Β Γυναικείου Ρόλου σε Μίνι Σειρά ή Τηλεταινία

Νικήτρια: Jacqueline Bisset (Dancing on the Edge)

Συνυποψήφιες:

Janet McTeer, White Queen
Hayden Panettiere, Nashville
Monica Potter, Parenthood
Sofia Vergara, Modern Family

Καλύτερης Τηλεταινίας ή Μίνι Σειράς

Νικητής: Behind the Candelabra

Συνυποψηφιότητες: American Horror Story: Coven, Dancing on the Edge, Top of the Lake, White Queen

Καλύτερης Ηθοποιού σε Μίνι Σειρά ή Τηλεταινία

Νικήτρια: Elisabeth Moss (Top of the Lake)

Συνυποψήφιες:

Helena Bonham Carter, Burton and Taylor
Rebecca Ferguson, White Queen
Jessica Lange, American Horror Story
Helen Mirren, Phil Spector

 

Καλύτερου Ηθοποιού Δραματικής Σειράς
Νικητής: Bryan Cranston (Breaking Bad)
Συνυποψήφιοι:

Liev Schreiber, Ray Donovan
Michael Sheen, Masters of Sex
Kevin Spacey, House of Cards
James Spader, The Blacklist

Καλύτερης Δραματικής Σειράς

Νικητής: Breaking Bad

Συνυποψηφιότητες: Downton Abbey, The Good Wife, House of Cards, Masters of Sex

΄Β Ανδρικού Ρόλου σε Μίνι Σειρά ή Τηλεταινία

Νικητής: Jon Voight (Ray Donovan)

Συνυποψήφιοι:

Josh Charles, The Good Wife
Rob Lowe, Behind the Candelabra
Aaron Paul, Breaking Bad
Corey Stoll, House of Cards

Καλύτερης Ηθοποιού Δραματικής Σειράς

Νικήτρια: Robin Wright (House of Cards)

Συνυποψήφιες:

Julianna Marguiles, The Good Wife
Tatiana Maslany, Orphan Black
Taylor Schilling, Orange Is the New Black
Kerry Washington, Scandal

Καλύτερου Ηθοποιού Κωμικής Σειράς
Νικητής: Andy Samberg (Brooklyn Nine-Nine)
Συνυποψήφιοι:

Jason Bateman, Arrested Development
Don Cheadle, House of Lies
Michael J. Fox, The Michael J. Fox Show
Jim Parsons, The Big Bang Theory

Καλύτερου Ηθοποιού σε Μίνι Σειρά ή Τηλεταινία
Nικητής: Michael Douglas (Behind the Candelabra)
Συνυποψήφιοι:

Matt Damon, Behind the Candelabra
Chiwetel Ejiofor, Dancing on the Edge
Idris Elba, Luther
Al Pacino, Phil Spector

Kαλύτερης Κωμικής Σειράς/ Musical
Νικητής: Brooklyn Nine-Nine
Συνυποψήφιοι:

Girls
Modern Family
Parks and Recreation
The Big Bang Theory

Καλύτερης Μουσικής
Νικητής: Alex Ebert (All Is Lost)

Συνυποψηφιότητες:

Alex Heffes, Mandela: Long Walk to Freedom
Steven Price, Gravity
John Williams, The Book Thief
Hans Zimmer, 12 Years a Slave

Καλύτερου Τραγουδιού

Νικητής: Ordinary Love, Mandela: Long Walk to Freedom
Συνυποψηφιότητες:

Atlas, The Hunger Games, Catching Fire
Let It Go, Frozen
Please Mr. Kennedy, Inside Llewyn Davis
Sweeter Than Fiction, One Chance

NO COMMENTS

Leave a Reply