Τα Μουσκεμένα Όσκαρ: Βίντεο από το Bρεγμένο Κόκκινο Χαλί και τις Προετοιμασίες...

Τα Μουσκεμένα Όσκαρ: Βίντεο από το Bρεγμένο Κόκκινο Χαλί και τις Προετοιμασίες της Τελετής

86th Academy Awards - 2014 Oscars

Οσκαρ 2014: ‘Ολα είναι έτοιμα για την 86η απονομή των βραβείων Όσκαρ, αλλά ο καιρός δεν έκανε το χατίρι των διοργανωτών. 

Τις τελευταίες τρείς ημέρες και μέχρι την ώρα της δημοσίευσης αυτού του άρθρου το απόγευμα του Σαββάτου η καταρρακτώδης βροχή δεν σταματούσε να πέφτει στο Λος Άντζελες.

Όπως θα δείτε και στο βίντεο που ακολουθεί, σαν αποτέλεσμα του κακού καιρού το κόκκινο χαλί αλλά και τα ομοιώματα των Όσκαρ έξω από το Dolby Theater του Χόλιγουντ ήταν βρεγμένα έως και σε κάποιες περιπτώσεις πλυμμυρεσμένα.

Σύφωνα με τις προγνώσεις των μετεορολόγων οι λαμπεροί κινιματογραφικοί αστέρες εκτός από την αγωνία τους για το ποιός θα κερδίσει το χρυσό αγαλματάκι θα έχουν να αντιμετωπίσουν και τον καιρο, πιο συγκεκριμένα την βροχή η οποία απειλεί το styling και την ενδυμασία τους.

Φέτος από ελληνικής πλευράς υποφήφιοι για το αγαλματίδιο είναι ο Αλεξάντερ Πέιν και η ταινία του Nebraska σε έξι κατηγορίες, αλλά και ο Φαίδων Παπαμιχαήλ που έχει κάνει τη διεύθυνση φωτογραφίας της ταινίας.

Η τελετή απονομης θα μεταδοθεί ζωντανά από το Αμερικανικό δίκτυο ABC στις 4μ.μ. την Κυριακή 2 Μαρτίου.

Δείτε αναλυτικά τη λίστα με τους φετινούς υποψήφιους:

Καλύτερη Ταινία

«Οδηγός Διαπλοκής» του Ντέιβιντ Ο.Ράσελ
«Captain Phillips» του Πολ Γκρίνγκρας
«Dallas Buyers Club» του Ζαν-Μαρκ Βαλέ
«Gravity» του Αλφόνσο Κουαρόν
«Her» του Σπάικ Τζόουνς
«Nebraska» του Αλέξαντερ Πέιν
«Philomena» του Στίβεν Φρίαρς
«12 Χρόνια Σκλάβος» του Στιβ ΜακΚουίν
«Ο Λύκος της Wall Street» του Μάρτιν Σκορσέζε

Σκηνοθεσία

Ντέιβιντ Ο.Ράσελ, «Οδηγός Διαπλοκής»
Αλφόνσο Κουαρόν, «Gravity»
Αλεξάντερ Πέιν, «Nebraska»
Στιβ ΜακΚουίν, «12 Χρόνια Σκλάβος»
Μάρτιν Σκορσέζε, «Ο Λύκος της Wall Street»

Α’ Ανδρικός Ρόλος

Κρίστιαν Μπέιλ, «Οδηγός Διαπλοκής»
Μπρους Ντερν, «Nebraska»
Λεονάρντο Ντι Κάπριο, «Ο Λύκος της Wall Street»
Τσιουέτελ Ετζίοφορ, «12 Χρόνια Σκλάβος»
Μάθιου ΜακΚόναχι, «Dallas Buyers Club»

Α’ Γυναικείος Ρόλος

Έιμι Άνταμς, «American Hustle»
Κέιτ Μπλάνσετ, «Θλιμμένη Τζάσμιν»
Σάντρα Μπούλοκ, «Gravity»
Τζούντι Ντεντς, «Philomena»
Μέριλ Στριπ, «Αύγουστος»

Β’ Ανδρικός Ρόλος

Μπαρκχάντ Άμπντι, «Captain Phillips»
Μπράντλεϊ Κούπερ, «Οδηγός Διαπλοκής»
Μάικλ Φασμπέντερ, «12 Χρόνια Σκλάβος»
Τζόνα Χιλ, «Ο Λύκος της Wall Street»
Τζάρεντ Λέτο, «Dallas Buyers Club»

Β’ Γυναικείος Ρόλος

Σάλι Χόκινς, «Θλιμμένη Τζάσμιν»
Τζένιφερ Λόρενς, «Οδηγός Διαπλοκής»
Λουπίτα Ναϊόνγκ’ο, «12 Χρόνια Σκλάβος»
Τζούλια Ρόμπερτς, «Αύγουστος»
Τζουν Σκουίμπ, «Nebraska»

Πρωτότυπο Σενάριο

Έρικ Γουόρεν Σίνγκερ και Ντέιβιντ Ο.Ράσελ, «Οδηγός Διαπλοκής»
Γούντι Άλεν, «Θλιμμένη Τζάσμιν»
Κρεγκ Μπόρντεν και Μελίσα Γουόλακ, «Dallas Buyers Club»
Σπάικ Τζόουνς, «Her»
Μπομπ Νέλσον, «Nebraska»

Διασκευασμένο Σενάριο

Ρίτσαρντ Λινκλέιτερ, Ζιλί Ντελπί και Ίθαν Χοκ, «Πριν τα Mεσάνυχτα»
Μπίλι Ρέι, «Captain Philips»
Στιβ Κούγκαν και Τζεφ Πόουπ, «Philomena»
Τζον Ρίντλεϊ, «12 Χρόνια Σκλάβος»
Τέρενς Γουίντερ, «Ο Λύκος της Wall Street»

Ξενόγλωσση Ταινία

«Ραγισμένα Όνειρα» του Φελίξ Φαν Γκρόνινγκεν, Bέλγιο
«Η Τέλεια Ομορφιά» του Πάολο Σορεντίνο, Ιταλία
«Το Κυνήγι» του Τόμας Βίντερμπεργκ, Δανία
«The Missing Picture» του Ρίθι Παν, Kαμπότζη
«Omar» του Χανί Αμπού-Ασάντ, Παλαιστίνη

Καλύτερη Φωτογραφία

Φιλίπ Λε Σουρ, «The Grandmaster»
Εμανουέλ Λουμπέσκι, «Gravity»
Μπρούντο Ντελμπονέλ, «Inside Llewyn Davis»
Φαίδων Παπαμιχαήλ, «Nebraska»
Ρότζερ Ντίκινς, «Prisoners»

Καλύτερο Μοντάζ

Τζέι Κάσιντι, Κρίσπιν Στράδερς και Άλαν Μπαουμγκάρτεν, «Οδηγός Διαπλοκής»
Κρίστοφερ Ράους, «Captain Phillips»
Τζον ΜακΜέρφι και Μάρτιν Πένσα, «Dallas Buyers Club»
Αλφόνσο Κουαρόν και Μαρκ Σάνγκερ, «Gravity»
Τζο Γουόκερ, «12 Χρόνια Σκλάβος»

Καλλιτεχνική Διεύθυνση

Τζούντι Μπέκερ και Χέδερ Λέφλερ, «Οδηγός Διαπλοκής»
Άντι Νίκολσον, Ρόζι Γκούνγουιν και Τζοάν Γούλαρντ, «Gravity»
Κάθριν Μάρτιν και Μπέβερλι Νταν, «Ο Υπέροχος Γκάτσμπι»
Κ.Κ. Μπάρετ και Τζιν Σερντένα, «Her»
Άνταμ Στοκχάουζεν και Άλις Μπέικερ, «12 Χρόνια Σκλάβος»

Ταινία Κινουμένων Σχεδίων

«Οι Κρουντς»
«Εγώ, ο Απαισιότατος 2»
«Ερνέστ και Σελεστίν»
«Ψυχρά κι Ανάποδα»
«The Wind Rises»

Καλύτερα Κοστούμια

Μάικλ Γουίλκινσον, «Οδηγός Διαπλοκής»
Γουίλιαμ Τσανγκ Σουκ Πινγκ, «The Grandmaster»
Κάθριν Μάρτιν, «Ο Υπέροχος Γκάτσμπι»
Μάικλ Ο’Κόνορ, «The Invisible Woman»
Πατρίσια Νόρις, «12 Χρόνια Σκλάβος»

Καλύτερο Μακιγιάζ

Αντρουίθα Λι και Ρόμπιν Μάθιους, «Dallas Buyers Club»
Στίβεν Προύτι, «Jackass Presents: Bad Grandpa»
Τζόελ Χάρλοου και Γκλόρια Πάσκουα-Κάσνι, «Ο Μοναχικός Καβαλάρης»

Καλύτερη Μουσική

Τζον Γουίλιαμς, «Η Κλέφτρα των Βιβλίων»
Στίβεν Πράις, «Gravity»
Γουίλιαμ Μπάτλερ και Όουεν Πάλετ, «Her»
Αλεξάντρ Ντεσπλά, «Philomena»
Τόμας Νιούμαν, «Η Μαγική Ομπρέλα»

Καλύτερο Τραγούδι

«Alone Yet Not Alone» από το «Alone Yet Not Alone» (μουσική: Μπρους Μπρότον, στίχοι: Ντένις Σπίγκελ) (το τραγούδι τελικά αποκλείστηκε από την πεντάδα – διαβάστε εδώ γιατί)
«Happy» από το «Εγώ, ο Απαισιότατος 2» (μουσική και στίχοι: Φάρελ Γουίλιαμς)
«Let it Go» από το «Ψυχρά κι Ανάποδα» (μουσική και στίχοι: Κρίστεν Άντερσον-Λόπεζ και Ρόμπερτ Λόπεζ)
«The Moon Song» από το «Her» (μουσική: Κάρεν Ο, στίχοι: Κάρεν Ο και Σπάικ Τζόουνς)
«Ordinary Love» από το «Mandela: Long Walk to Freedom» (μουσική: U2, στίχοι: Μπόνο)

Καλύτερος Ήχος

Στιβ Μπόντεκερ και Ρίτσαρντ Χιμνς, «Όλα Χάθηκαν»
Όλιβερ Τάρνεϊ, «Captain Phillips»
Γκλεν Φριμάντλ, «Gravity»
Μπρεντ Μπερτζ, «Χόμπιτ: Η Ερημιά του Νοσφιστή»
Γουάιλι Στέιτμαν, «Lone Survivor»

Καλύτερο Μοντάζ Ηχητικών Εφέ

Κρις Μπάρντον, Μαρκ Τέιλορ, Μάικ Πρέστγουντ Σμιθ και Κρις Μουνρό, «Captain Phillips»
Σκιπ Λιβσέι, Νιβ Αντίρι, Κρίστοφερ Μπένσταντ και Κρις Μουνρό, «Gravity»
Κρίστοφερ Μπόιες, Μάικλ Χέντζες, Μάικλ Σεμάνικ και Τόνι Τζόνσον, «Χόμπιτ: η Ερημιά του Νοσφιστή»
Σκιπ Λιβσέι, Γκρεγκ Ορλόφ και Πίτερ Κέρλαντ, «Inside Llewyn Davis»
Άντι Κογιάμα, Μπιού Μπόρντερς και Ντέιβιντ Μπράουνλόου, «Lone Survivor»

Καλύτερα Οπτικά Εφέ

Τιμ Γουέμπερ, Κρις Λώρενς και Νιλ Κόρμπαουλτ, «Gravity»
Τζο Λέτερι, Έρικ Σάιντον και Έρικ Ρέινολντς, «Χόμπιτ: η Ερημιά του Νοσφιστή»
Κρίστοφερ Τάουνσεντ, Γκι Γουίλιαμς, Έρικ Νας και Νταν Σούντικ, «Iron Man 3»
Τιμ Αλεξάντερ, Γκάρι Μπρόουζνιτς, Έντσον Γουίλιαμς και Τζον Φράζιερ, «Ο Μοναχικός Καβαλάρης»
Ρότζερ Γκαϊέτ, Πάτρικ Τουμπάχ, Μπεν Γκρόσμαν και Μπαρτ Ντάλτον, «Star Trek Into Darkness»

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

«The Act of Killing» του Τζόσουα Οπενχάιμερ
«Cutie and the Boxer» του Ζάκαρι Χάινζερλινγκ
«Dirty Wars» του Ρικ Ράουλι
«The Square» της Τζεχάν Νουχαΐμ
«20 Feet From Stardom» του Μόργκαν Νέβιλ

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους

«CaveDigger»
«Facing Fear»
«Karama Has No Walls»
«The Lady in Number 6: Music Saved My Life»
«Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall»

Καλύτερη Μικρού Μήκους Κινούμενων Σχεδίων

«Feral» των Ντανιέλ Σούσα και Νταν Γκόλντεν
«Get A Horse!» των Λορέν ΜακΜάλαν και Ντόροθι ΜακΚιμ
«Mr. Hublot» των Λορέν Βιτζ και Αλεξάντρ Εσπιγκάρες
«Possessions» του Σουχέι Μορίτα
«Room on the Broom» των Μαξ Λάνγκ και Γιαν Λασάρ

Καλύτερη Μικρού Μήκους Ταινία

«That Wasn’t Me» («Aquel No Era Yo») του Εστέμπαν Κρέσπο
«Just Before Losing Everything» («Avant Que De Tout Perdre») των Χαβιέ Λεγκράντ και Αλεξάντρ Γαβράς
«Helium» των Άντερς Γουόλτερ και Κιμ Μάνγκουσον
«Do I Have to Take Care of Everything?» των Σέλμα Βιλχούνεν και Κιρσίκα Σαάρι
«The Voorman Problem» των Μαρκ Γκιλ και Μπάλντουιν Λι

NO COMMENTS

Leave a Reply